Svi koji osjećaju potrebu da taj dan (11. juli, op.a.), u interesu mira između dvije države i dva naroda, budu u Potočarima moraju biti dobrodošli. I jedino, ako mogu da dadnem prijateljski savjet načelniku Srebrenice Ćamilu Durakoviću, dobrodošlica treba biti uskraćena onim sramotnim tezgama oko dženaze i oko Potočara, što je posao općinskih organa.
Izjava je ovo člana Predsjedništva Demokratske fronte (DF) dr Emira Suljagića, koji je za portal Radiosarajevo.ba komentirao posljednja dešavanja vezana za hapšenje Nasera Orića, moguće odgađanje dženaze u Potočarima 11. jula, zaoštrene odnose Bosne i Hercegovine i Srbije...
„Nije vrijeme za ishitrene i nemudre reakcije. Naročito kada je riječ o našim odnosima sa Srbijom, koji se nalaze na vjerovatno istorijskoj prekretnici i ako uspijemo da ih popravimo to će biti u ovoj generaciji. Ako ne uspijemo, iduće generacije će se ponovo klati.“
„Zaboga, predsjednik Alija Izetbegović je sjeo za pregovarački sto sa Slobodanom Miloševićem poslije Foče, Višegrada, Prijedora, poslije Srebrenice jer je procijenio da je to u dugoročnom interesu države. Nakon deset hiljada pogubljenih u Srebrenici, odnose između dvije države i odnose između dva naroda – koji su jednostavno osuđeni jedan na drugi – držati kao taoca ishoda jednog pravnog postupka je prije svega neodgovorno prema generacijama koje dolaze“, kazao nam je Emir Suljagić.
Naš sagovornik je siguran da bi i Naser Orić, „svjestan koliko je njegovih saboraca dalo i najviše što je imalo, svoje živote, podijelo mišljenje s ovim što govorim“:
„Na kraju, on nije prvi državljanin BiH koji prolazi kroz ovakvu situaciju: prije njega su kroz to prošli i Ejup Ganić, Jovo Divjak i Ilija Jurišić i vjerujem da kao i oni i Orić ima podršku svih pravdoljubivih građana ove zemlje.“
Vezano za moguće odgađanje dženaze 11. jula, Suljagić je ocijenio kako se radi o namjeri koja je proizvod emocija.
„Kao što sam rekao, sada nam trebaju hladne glave, čista srca i tvrdi želuci. Najmanje 135 porodica je ovaj dan čekalo dvadeset godina. Znam desetine porodica koje iz godine u godinu odlažu dženazu u nadi da će možda još neka koščica sina, oca ili brata biti pronađena i niko nema pravo da se igra s tim. Stoga, po mom mišljenju, organizaciji dženaze se mora pristupiti sa disciplinom i odgovornošću koju oni koje ćemo taj dan pokopati zaslužuju“, zaključio je on za portal Radiosarajevo.ba.
Lana Ramljak, Radiosarajevo.ba
Nema komentara:
Objavi komentar