četvrtak, 16. veljače 2017.

Zena u haljini crvenoj u svom beskraju




“Ako znaš, čitaj iz očiju, okeana mojih, ako ne znaš, uzalud je potoku dokazivati ko sam”, pjeva glasno žena u čijim očima je istina, život pretočen u čistu poeziju. Nakon što je odlučila objaviti svoju prvu knjigu poezije, “Žena u haljini crvenoj”, Emina Vukičević ponosno i sa osmijehom korača stazama života. “Idem, padnem, ustanem, nasmiješim se, namjestim krunu i nastavim dalje”, jedan je od  njenih stihova u drugoj trojezičnoj knjizi “Vatra-Feuer-Fire”. Sada naša sagovornica sigurnim korakom nastavlja dalje i za BNN.BA govori o svojim novim projektima i planovima…
Koliko jedna žena svestrana može biti? Od politike do poezije, od magistrice do modelinga, od menadžerice do humanitarnog rada...  Emina Vukičević poznata je po svojoj modernoj lirici koja se lahko prenosi i na filmsko platno. Ona svoju poeziju promoviše na nesvakidašnji način za ove prostore, brendira svoje književno djelo crvenim haljinama i recitacijama uz scenski nastup čime oživljava svaki stih. U maju 2015. godine je objavljena njena prva zbirka poezije “Žena u haljini crvenoj” koja je probudila veliki interes ljubitelja poezije, te je zbog toga i štampana u dva tiraža i priprema i treći. Piše pod sloganom “Inspiracija pokreće život-usudi se biti svoja”, gdje ženu postavlja na tron koji samo njoj - ženi pripada. Tokom 2015.godine su upriličena i “Popodnevna druženja sa Eminom Vukičević” u kojima je okupljala razne grane umjetnosti pod jedan krov kroz svoj projekat “Letimo zajedno”, sa posebnim osvrtom na očuvanje naše kulturne bosanskohercegovačke baštine. U februaru 2016. godine objavljena je trojezična knjiga poezije, proze, citata i performansa “Vatra-Fire-Feuer” na bosanskom, engleskom i njemačkom jeziku. Organizuje i spektakle od kojih se izdvaja onaj pod nazivom “Knjiga, sport, vatra, moda i voda” na Olimpijskom bazenu Otoka Sarajevo i u Tuzli, te spektakl “Vatra-Fire” na engleskom jeziku u Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu. Zatim gostovanja u Crnoj Gori, Hrtvatskoj, Njemačkoj i gdje sve ne u raznim ulogama, od  modela, performerke, voditeljice programa na dva strana jezika, pisca do koreografa i scenografa. Sve to slijede i mnogobrojne nagrade i priznanja. Uz to ne zaboravlja djecu i programe koji su humanitarnog karaktera sa akcentom na socijalnu inkluziju, te 2016.godine objavljuje dvije edukativne slikovnice i bojanke “Efa” i “Ammar dar-mar”.
Potaknuta ljubavlju dječice sa poteškoćama u razvoju, Emina Vukičević dolazi na ideju da pred novogodišnje praznike učini nešto što će ove mališane posebno usrećiti. Uz podršku prijatelja projekta, Udruženja za podršku ideja "Kul-tur" kao i brojnih volontera i dobrovoljaca, polovinom mjeseca decembra, u Domu Mladih centra Skenderija organizovala je i prvi dječiji festival socijalne inkluzije u BiH pod nazivom „Snježana i 77 patuljaka“.
O samoj organizaciji manifestacije, podršci koju je dobila, o sreći dječice, zatim o njenoj najvećoj ljubavi, pisanju, poeziji, razgovarali smo sa našom sagovornicom Eminom Vukičević. Pored utisaka koje nam je prenijela, otkrila nam je i da uskoro sprema i nekoliko svojih novih knjiga... o svim detaljima pročitajte u intervjuu za BNN.BA.
Razgovarala: Aldina Rovčanin/BNN.BA
BNN.BA: Mnogo toga se desilo od našeg zadnjeg susreta. Od svega najviše pažnje zaslužuje organizacija novogodišnje dječije manifestacija pod nazivom  „Snježana i 77 patuljaka-socijalna inkluzija“, koji je i ujedno i prvi dječiji festival takve vrste na našim prostorima.  Podsjetite nas, o čemu se tu, zapravo, radilo?
Vukičević: Cilj manifestacije bio je da djecu sa posebnim potrebama pred novogodišnje praznike interaktivno uključimo u bogat zajednički program sa njihovim vršnjacima pod jedan krov. Na taj način kod djece sa posebnim potrebama željeli smo dokazati koliko su, zapravo, bitni članovi naše društvene zajednice, te istovremeno ukazati njihovim vršnjacima koliko su njihovi drugari iz „drugačijeg svijeta“ savršeni.
BNN.BA: Koliko djece je učestvovalo u programu? Ko su bili prijatelji projekta?
Vukičević: Kroz sam projekat bilo je uključeno nekoliko stotina djece. Zahvaljujući medijskim partnerima projekta BHRT, Hayat TV, Anadolije i mnogin TV kućama, radija i portalima, partnera projekta Medis, BH Telecom, Centra za sport i rekreaciju, Panda, Podravka, Rmedia, Gama, Avon i dr. za prisutne su bili obezbijeđeni i mnogobrojni pokloni i besplatni paketići. Metodom izvlačenja iz bubnja, jedno dijete sa posebnim potrebama i jedan roditelj dobili su i nagradu putovanje u Disnyland, poklonom partnera projekta V.I.P. Travels. U želji da imamo što autentičniju manifestaciju, voditelji programa bili su kostimirani likovi iz bajki sponzora kostima “Alexen radionica”, a u programu su učestvovali i udruženja sa svojim umjetničkim tačkama: 'Mjedenica'', ''Bjelave'', zavod “Pazarić”''Lektori i komunikolozi BiH'', „Drugačiji svijet“, Udruženje za podršku ideja „Skakavac“,, Fudbalski klub Respekt, KK Stari Grad, „Duga“, „Perspektiva“i dr. Što se tiče samog programa, bile su organizovane  i dvije dječije modne revije dizajnera Svjetlane Vuković Cece i Diaza Kove, a modeli su bili oni, moji patuljci. Svojim nastupima  manifestaciju su upotpunili i gosti umjetnici: Mladen Jeličić Troka, Amara Mistrić, Gordan Dizdarević Grk, Adis Škaljo, Fuad Backovvić Deen, Adi Vatrić, Dunja Fazlić, Sanjin Fazlić, moderatori Brankica Rudan-Trnotužica, Azra Spahić Jasika-Zlatokosa, Amer Mujezinović-Superman, moje kćerke Mirela i Nađa-dobre Vile koje su brinule o djeci na sceni i u publici sa mnogobrojnim volonterima, mojim prijateljicama i familijom.
BNN.BA: Kako sad gledate na sve što se dešavalo vezano za manifestaciju? Da li ste ponosni na to što ste priredili toj dječici?
Vukičević: Zapravo, ja sam sada samo zahvalna Bogu i svim dragim prijateljima koji su mi pomogli da ideju pretvorim u djelo a i sve izdržim. Veoma sam emotivna i bavljenje humanitarnim radom nije jednostavno. Sve je to u meni izazivalo pregršt emocija, sreću i suze u isto vrijeme. Svemu sam pristupila vrlo odgovorno, te je sama organizacija zahtijevala poseban pristup, moju edukaciju, upravo jer se radilo o djeci. Trebalo je napraviti takvu atmosferu, ambijent, da se djeca međusobno prihvate, da im je lijepo, da se vesele, ne primjete razliku i ne povrijede na bilo koji način jedni druge. Znate, to je bio veliki rizik, ali i izazov za sve nas. No, kada se sada osvrnem iza sebe, zaista sam presretna i to najviše zbog te djece i njihovih nasmiješenih lica. Na kaju se desilo da su sva djeca bila na sceni. Svi su željeli mikrofon u svoje ruke, da nešto kažu. Osjećali su se važnim, uživali su, plesali, veselili se zajedno sa nama. Svi smo bili dio programa, sva djeca su bila jednaka, bez obzira na poteškoće u razvoju druge djece. Također, ono zbog čega sam bila posebno sretna je da su djeca sa posebnim potrebama, djeca u kolicima imali mogućnost da budu na sceni u ulozi modela, da pjevaju, da osjete nešto tako lijepo po prvi put u životu. Roditelji djece su bili su jako ganuti, plakali su od sreće... Kad sve to doživite i još uvjek primate stotine poruka podrške, ne možete da se ne osjećate lijepo, čak počašćeno što ste to baš vi, kao dobra Vila toj djeci koja su  me grlila i ljubila cijeli taj dan i govorila “Volimo te Snježo”. I da, jako sam ponosna.
BNN.BA: Da li će se projekat nastaviti?
Vukičević: Upravo zbog te djece, da bi se ova priča nastavila, kao i zbog silne podrške na koju sam naišla, odlučila sam da osnujem udruženje. Shvatila sam da je to moja moralna obaveza, jer ja tu djecu ne smijem iznevjeriti i zaboraviti. Upravo zbog toga će i sama manifestacija biti tradiocionalna. Ja moram biti uz njih i pružiti im tu radost, toliko bar mogu dati od sebe, a imam dovoljno ljubavi u sebi za cijeli svijet. Zašto je ne bih dijelila tim anđelima koja su i mene jako usrećili. Dijelila sam sreću s njima i umnožili smo je što je najbitnije za osmijeh svih nas. Tako da, osnivam Udruženje za podršku socijalne inkluzije i kulture - “Snježana i 77 patuljaka”  i to udruženje bit će njihovo udruženje, zapravo.
BNN.BA: Voljela bih da nam kažete nešto o Vašoj najvećoj ljubavi - pisanju. Da li nam spremate nešto novo, šta možemo očekivati?
Vukičević: Moram da kažem da sam u ovom trenutku u posebnoj fazi inspiracije. Ovoga puta radi se o čak sedam knjiga. Mnogo pišem po noći kada grad spava. Poezija, proza, roman, kolunmne i još dodatno iznenađenje su dvije stručne knjige koje želim da izdam.
BNN.BA: O kojim stručnim knjigama je riječ, o čemu ćete pisati?
Vukičević: Iako sam magistar ekonomije, životni put me odveo u svijet zračnog saobraćaja u kojem sam već divnih dvadeset godina kroz mnoge edukacije, usavršavanje i napredovanje odanim radom i zalaganjem. Cargo svijet i edukacije kroz stručne predmete koje sad ja predajem drugima su moje specijalnosti koje sam željela na neki način da uobličim i stavim pečat u obliku dvije knjige, te smatram da je sad pravo vrijeme za to. Te knjige su skoro gotove, a pišem o multimodalnom transportu i izvozu opasne materije u EU zračnim putem.
BNN.BA: Šta nam spremaš kada su ostale knjige u pitanju?
Vukičević: Naravno pisat ću o ljubavi, ipak je to nešto što nas pokreće da bi postigli sve ostalo u životu. Proza je uglavnom pretočena u kolumne, dok je roman jedna priča, koja je dirljiva, skoro nestvarna jer se rađa na društvenoj mreži, a što sa druge strane može biti jako uspješna veza, ostvariva i moguća. Pronaći će se mnogi u njoj, jer pišem upravo naš svakodnevni život i istinu koju mi pričaju i kojih sam svjedok. Roman nije još završen, ali eto tako priča kreće.
BNN.BA: Šta je sa ostalim knjigama, spomenuli ste ih čak sedam?
Vukičević: Jedna se zove „E7“, što je vrlo specifično. „E“ kao prvo slovo moga imena, a broj sedam kao moj sretan broj. U knjizi se radi o sedam životnih odluka; sedam odluka za sreću, sedam odluka za uspjeh u poslu, sedam odluka za usjeh u životu, sedam odluka za osmijeh, sedam odluka za zdrav način života itd. i sve to je povezano sa sedam priča…

Zatim “Let čeličnog leptira”, “Kraljica uragana” a ona koja mi je posebno draga je knjiga koju pišem u muškom rodu. Navikla sam iznenaditi i biti drugačija i svoja, a najveći razlog zbog kojeg pišem u muškom rodu je taj što sam se željela zahvaliti svojoj podršci i velikom poštovanju koji uživam od muškog spola koji ne kriju da su i svoj odnos prema ženi promijenili čitajući moju poeziju, kolumne ili postove, što je moj najveći uspjeh i cilj. Knjiga se zove “Divlji anđeo”, dok naredne dvije knjiga nose naziv „Anđeo i Đavo“ . To je knjiga iz dva dijela i pisana je u duetima, sa jedne strane se muškarac obraća ženi, sa druge strane se žena obraća muškarcu kroz razne životne situacije, što je takođe prvi put pisano djelo u takvom o bliku na našim prostorima.
BNN.BA: Koju knjigu ćete prvo izdati i kada možemo očekivati prvu promociju?
Vukičević: Ove tri knjige koje sam posljednje spomenula ću najvjerovatnije prvo i da izdam. Radi se o tome da su ove tri knjige povezane, te je zato i potrebno da idu zajedno. Ja već sada radim na uredništvu jer sam i urednik, tako da najvjerovatnije u aprilu mjesecu bi mogli očekivati i prvu promociju, a uz to i specifičan moj outlook i scenski nastup kojim takođe izlazim iz klišea i stereotipa po ćemu sam i prepoznatljiva. Ali to ostavljam da bude iznenađenje...
BNN.BA

Nema komentara:

Objavi komentar